Urządzając
łazienkę zależało mi, żeby mieć ciepłą podłogę. Rozważaliśmy na początku ogrzewanie podłogowe,
aż pewnego dnia, po obejrzeniu zdjęć w sieci przestałam mieć wątpliwości. Musimy mieć drewnianą podłogę! Nie dość, że pięknie wygląda, jest przyjemna w dotyku, to
jeszcze wspaniale ociepla wnętrze. Jednak od pomysłu do realizacji droga
okazała się długa i kręta.
Znaków zapytania było sporo:
- Czy drewno w łazience na pewno się sprawdzi? jak zniesie wilgoć?
- Co konkretnie wybrać?
- A nie za droga (Pan mąż:)?
- Czy nasz kafelkarz poradzi sobie z ułożeniem drewnianej podłogi, czy znowu musimy kogoś szukać do tego zadania, na co nie było ani czasu, ani ochoty.
Ostatecznie
wyszliśmy z założenia, że warto zaryzykować.
Drogo/zniszczy
się?
Łazienki zazwyczaj mają niewielką powierzchnię (nasza około 5,5 m2, z tego po odliczeniu powierzchni brodzika i wanny jeszcze mniej, a zatem majątku, w porównaniu z ogólnym kosztem remontu łazienki, nie wydaliśmy a jak się zniszczy to wymienimy także nie popadając w ruinę.
Łazienki zazwyczaj mają niewielką powierzchnię (nasza około 5,5 m2, z tego po odliczeniu powierzchni brodzika i wanny jeszcze mniej, a zatem majątku, w porównaniu z ogólnym kosztem remontu łazienki, nie wydaliśmy a jak się zniszczy to wymienimy także nie popadając w ruinę.
Co
z wilgocią?
Jak wiadomo do łazienki najbardziej nadają się podłogi z drewna egzotycznego (teak, mebau, lapacho) producenci zapewniają, że są odporne na wilgoć, w większości wymagają one solidnego zaolejowania.
Jak wiadomo do łazienki najbardziej nadają się podłogi z drewna egzotycznego (teak, mebau, lapacho) producenci zapewniają, że są odporne na wilgoć, w większości wymagają one solidnego zaolejowania.
teak, źródło:
http://www.devoswoodworking.com/
merbau, źródło: http://www.greg-mart.pl/
lapacho, źródło: http://www.homplex.pl/
Myślę,
że dobre rozwiązanie zastosowaliśmy w naszej łazience. Zarówno wanna, jak i
kabina prysznicowa są obramowane płytkami. Miało to pełnić przede wszystkim
funkcję dekoracyjną, jednak jest też całkiem praktyczne. Miejsca najbardziej
narażone na kontakt z wodą są wyłożone czarną mozaiką. Można też podłogę
podzielić na strefy i położyć kafle tylko przy wannie/prysznicu.
Ostatecznie
zdecydowaliśmy się na podłogę Lagune firmy
Quick-Step typu shipdeck przeznaczoną specjalnie do łazienek.
Podłoga
Quick-Step Lagune, cena: 169 zł m2 w sklepie Komfort.
Dlaczego?
Pomysł
z drewnem w łazience zrodził się dość spontanicznie, nie mieliśmy czasu na
długie poszukiwania. Panele były dostępne niemal od ręki, a z ich położeniem
poradziła sobie nasza ekipa budowlana (parkiet wymagałby klejenia i tym samym
konieczne byłoby zatrudnienie parkieciarza, co przedłużyłoby remont i
zwiększyłoby koszty). Cena była trochę niższa niż za prawdziwe deski, wygląd
równie zadowalający (podłoga do złudzenia przypomina drewnianą) i do tego spory
wybór kolorów, właściwie wszystkie ładne. Możliwe jednak, że mając więcej czasu
i mniej ograniczony budżet zdecydowaliśmy się na drewno teakowe.
Czy
polecam?
Tak! Mamy podłogę w kolorze dąb rustykalny ciemny satynowy. Po ponad roku użytkowania nie ma żadnych śladów zniszczenia. Staramy się uważać, po kąpieli wycieramy do sucha, aby woda nie zalegała. Jednak bez przesady, żadne z nas nie jest pedantem. Zdarzyło się zalanie z wanny i nic się nie stało.
Tak! Mamy podłogę w kolorze dąb rustykalny ciemny satynowy. Po ponad roku użytkowania nie ma żadnych śladów zniszczenia. Staramy się uważać, po kąpieli wycieramy do sucha, aby woda nie zalegała. Jednak bez przesady, żadne z nas nie jest pedantem. Zdarzyło się zalanie z wanny i nic się nie stało.
Plusy:
1.
Ciepła – można chodzić boso i jest to przyjemne.
2.
Pięknie wygląda.
3.
Zaleta, która ujawniła się dopiero w toku użytkowania – nie widać na niej
brudu, kurzu, ciemnych włosów. Nie wiem czy to nie najważniejszy plus.
Minusy:
To
jednak nie prawdziwe drewno...
Podłoga ciekawa. Jak z myciem jej na mokro? :)
OdpowiedzUsuńŚrednio raz w tygodniu podłogę myję mopem "z fryzurką" viledy i wszystko jest OK.
OdpowiedzUsuńWitam,
OdpowiedzUsuńod kilku tygodni przyglądam się Twojej łazience i z dnia na dzień podoba mi się coraz bardziej. Jestem na etapie urządzania mieszkania i zaczynamy od łazienki. Od początku wiedziałam, że chcę w łazience podłogę "drewnianą" (czyt. drewnopodobną). Zdecydowałam się na panele, które Ty również posiadasz. W Internecie nie ma wielu aranżacji z ich u użyciem, jedynie Twoja przykuła moją uwagę :) Ostatnio wybrałam również płytki do łazienki, jak się okazuje również takie jak Ty. Proszę napisz czy są łatwe w utrzymaniu czystości. Chciałam Ci podziękować za wiele przydatnych informacji jakie zamieszczasz na blogu. Ujęło mnie Twoje mieszkanie, jego metamorfoza, szczególnie inspiruje mnie łazienka i piękny balkon.
POzdrawiam serdecznie i czekam na kolejne wpisy
Paulina
Co za zbieg okoliczności ;) Jaki kolor paneli wybrałaś? Cieszę się, że informacje się przydają, po to prowadzę tego bloga. O które płytki pytasz? Kremowe, czy czarną mozaikę? Kremowe b.łatwo utrzymać w czystości bo są matowe i gładkie. Czarne błyszczące trochę trudniej ponieważ, widać na nich zacieki i wszelkie pyłki.
UsuńWitam.
OdpowiedzUsuńMy też wykańczamy dom, a raczej on wykańcza nas....;) Szalenie podobają mi się te panele, jednak mam pytanie techniczne. Jak Twoi fachowcy połączyli je z mozaiką, tak żeby nie dostawała się tam woda? Z góry dziękuję za odpowiedź. Ania
Witam,
Usuńświetny, inspirujący blog! :-)
Ja też właśnie będę robić w swojej łazience dokładnie taką panelową podłogę i PONAWIAM PYTANIE Kropki - bo widzę że pozostało bez odpowiedzi - jak zostały połączone te panele z płytkami - jaką techniką żeby to było trwałe, estetyczne i odporne na wodę?
Pozdrawiam
Sylwia
silikon w kolorze fugi + uszczelniacz w zestawie od podłogi
UsuńA czy panele zostały przyklejone czy położone jako podłoga pływająca?
Usuńnie były klejone.
Usuńa mogę zapytać jaką ma Pani pralkę?? Jaka firma i czy warto??
OdpowiedzUsuńSamsung Eco bubble 7 kg, WF0702WJV, jest w porządku, całkiem ładna, można prać w zimnej wodzie, w miarę cicha, nie mam zastrzeżeń. Teraz chyba pomyślałabym o pralko-suszarce bo jednak denerwuje mnie suszenie prania w zimie.
UsuńBardzo Pani dziękuję, to kolejna rada którą od Pani dostaję i każda bezcenna. Do tego odpowiada Pani bardzo szybko za co kolejne podziękowania. Będę nadal wpadać na Pani bloga i pytać i z góry za to przepraszam.
UsuńDzień dobry, bardzo zauroczyła mnie ta łazienka, z Pani komentarzy mogłam wywnioskować, że mieszka Pani blisko Elbląga, dlatego bardzo bym prosiła o kontakt do ekipy, która kładła Pani podłogę, bo pewnie nie każdy fachowiec sobie z nią poradzi. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDzień dobry, mieszkam w Gdańsku, jeśli interesują Pani/Pana namiary na ekipę, to proszę o kontakt na maila.
UsuńDzien dobry. Za posrednictwem Pani bloga maz upartl sie na te panele, ale w naszym przypadku bylyby one w salonie i jadalni. :) Mam pytanie o kolor blatow i polek w lazience. U nas takie pewnie polecialyby do kuchni, a te u Was akurat super pasuja do podlogi. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńNiestety nie wiem jaki to kolor mąż sam dobierał i nie pamięta. Mnie się wydaje, ze identyczny kolor mają mebli z serii Gesten z Jyska i u nich to się nazywa orzech, proszę sobie podpatrzyć i może uda się coś dobrać.
UsuńCzy panele były kładzione na ogrzewanie podłogowe?
OdpowiedzUsuńNie, moim zdaniem ogrzewanie podłogowe nie jest potrzebne, bo ta podłoga jest ciepła, zupełnie inna niż standardowe kafelki.
UsuńTeż mamy tę podłogę i same z nią problemy. Najbardziej denerwują mnie plamy, które są widoczne w oświetleniu jakie mamy a których nie da się usunąć. Jest też bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne. Użytkujemy ją 3, 5 roku i w wakacje wymienimy.
OdpowiedzUsuńPs. Bardzo lubię Pani bloga, jest dla mnie inspiracją. Pozdrawiam :)
Dzięki! Jakbym czytała o innej podłodze - na mojej nie ma żadnych plam ani odbarwień, nie ma też żadnych wgnieceń, chociaż synek rzuca czym popadnie. Nasza po 3 latach wygląda dalej OK.
UsuńOd czego są te plamy?
OdpowiedzUsuńWitam, jak wygląda łączenie płytek na ścianie z podłogą?
OdpowiedzUsuńCzy przy łączeniu stosowano jakieś listwy, czy panele są docięte idealnie do ściany?
Witam,takie połączenie materiałów podoba mi się. Chcemy z żoną zrobić łazienkę i też położyć panele na podłodze. Mam tylko pytanie jak wygląda połączenie ściany z płytek z tymi panelami,tzn czy panele mają jakąś dylatację i jak są docięte do ściany. Pozdrawiam i liczę na pomoc. Mój email to szczurek2006@interia.pl Dokładne zdjęcia też mogłyby być pomocne. Z góry dziękuje
OdpowiedzUsuńNa prawdę podłoga drewniana w łazience to świetny pomysł
OdpowiedzUsuń